تحقیق رایگان با موضوع مواد غذایی، مراکز آموزشی، بیمارستان، دفع مواد زاید

دانلود پایان نامه

قسمت از زباله ها شامل مواد حاصل از جاروب کردن خیابان ها و معابر، برگ درختان، اجساد حیوانات مرده و موادی که از وسایل نقلیه به جای مانده است گفته می شود (مدیریت خدمات شهری، ۱۳۸۵ : ۵۰).
۲-۵. منابع تولید مواد زاید جامد شهری
بخش های متفاوت در شهر، زباله های متفاوتی تولید می کنند. حجم و درصد اجزای تشکیل دهنده میزان خطر و سایر مشخصات زباله به منبع و مکان تولید زباله متفاوت است. برای تصمیم گیری درباره روش ها و دفعات جمع آوری زباله، بازیافت، دفع مواد زاید و … شناخت منابع تولید زباله اجتناب ناپذیر است. منابع تولید را می توان بر حسب کمیت و کیفیت مواد زاید تولیدی، طبقه بندی نمود. طبقه بندی زیر بر حسب کیفیت مواد زاید تولیدی در یک شهر انجام شده است :
۱. خانگی ۲. تجاری ۳. صنعتی ۴. بهداشتی درمانی ۵. مناطق باز ۶. ادارات دولتی ۷. فعالیت های ساختمانی(بهجت، ۱۳۸۴ :۶۲).
شناخت منابع و نوع مواد زاید جامد، ترکیبات و نوع تولید و نرخ تولید این مواد، در طراحی و عملکرد عناصر موظف مدیریت مواد زاید جامد ضروری است.
۲-۵-۱. منابع تولید و انواع مواد زاید جامد موجود در آن
منابع مهم تولید مواد زاید جامد شهری را مناطق مسکونی، مناطق تجاری، مراکز آموزشی، اداری و درمانی، فعالیت های ساختمانی، تصفیه خانه ها و زباله سوزها، صنایع مختلف و فعالیت های کشاورزی تشکیل می دهند که در ذیل هر یک از موارد فوق توضیح داده می شود(بهجت، ۱۳۸۴ :۶۲).
۱. مناطق مسکونی
مناطق مسکونی از انواع ساختمان های یک یا چند طبقه و آپارتمان های بلند (برج ها) تشکیل شده است. مواد زاید جامد تولیدی در این مناطق شامل موادی چون انواع مواد غذایی(پسماند های غذایی) کاغذ، پلاستیک، مقوا، پارچه، چوب و شیشه و انواع قوطی کمپوت، کنسرو، نوشابه،ظروف فلزی(آلومینیم و …) زباله های ویژه و گاهاً زباله های خطرناک می باشد.
زباله های ویژه به انواع نمونه های حجیم و بزرگ اعم از وسایل الکترونیکی غیر قابل استفاده، لوازم منزل(یخچال، اجاق گاز، مبل و …) زباله های باغبانی که به صورت مجزا جمع آوری شده اند و تاثیر ماشین، و باطری ماشین و … اطلاق می گردد. که معمولاً به صورت جداگانه و مستقل از سایر زباله های مسکونی (خانگی) تفکیک و ذخیره می شوند (بهجت، ۱۳۸۴ :۶۲).
۲. مناطق تجاری
این مناطق شامل کلیه مغازه ها، رستوران ها، دفاتر ساختمانی، هتل ها، تعمیرگاه های اتومبیل و انبارهای کالا می باشند. زباله های تولیدی این مناطق کم و بیش مشابه زباله های مناطق مسکونی بوده و عموماً شامل انواع کاغذ، پلاستیک، چوب، ضایعات غذایی، شیشه و فلزات می باشند(بهجت، ۱۳۸۴ :۶۲).
۳. مراکز آموزشی، اداری و درمانی
این مراکز شامل کلیه مدارس، بیمارستان ها، زندان ها و سایر مراکز دولتی می باشد. زباله تولیدی در این مناطق، مشابه زباله های تولیدی در مناطق مسکونی می باشد، با این تفاوت که میزان برخی مواد مثل کاغذ در مواد زاید تولیدی، بیشتر مشاهده می شود (بهجت، ۱۳۸۴ :۶۳).
۴. فعالیت های ساختمانی
مواد زاید حاصل از ساخت ساختمان های جدید، تعمیر و نوسازی ساختمان های مسکونی، خیابان ها و پیاده روها، تخریب ساختمان ها و … در این گروه قرار می گیرد. عمده زباله های تولید شده ناشی از این نوع فعالیت ها چوب، فولاد، بتن، خاک و … می باشد که اصطلاحاً به آن نخاله های ساختمانی می شود (بهجت، ۱۳۸۴ :۶۳).
۵. سرویس های عمومی شهری
این سرویس ها شامل پاکسازی آبنماها، زیباسازی شهرها، چشم اندازهای شهری، پارک ها، سواحل و سایر فضاهای تفریحی می باشد. این زباله ها شامل انواع زباله های ویژه (اجسام حجیم) و پسماند مواد غذایی، خاکروبه، شاخ و برگ درختان، لاشه حیوانات و … می باشند(بهجت، ۱۳۸۴ :۶۳).
۶. مواد زاید ناشی از تصفیه خانه ها و زباله سوزها
این مورد شامل تصفیه خانه های آب و فاضلاب شهری و نیز تصفیه فاضلاب های صنعتی می باشد. عمده مواد زاید جامد این گونه واحدها، لجن اضافی آنهاست. در مجموع می توان اظهار داشت که مواد زاید جامد شهری متشکل از تمامی موارد فوق می باشد. علاوه بر مواد یاد شده و مواد زاید حاصل از فعالیت های کشاورزی نیز وجود دارد. مواد زاید جامد تولید شده از فعالیت صنایع مختلف اعم از صنایع شیمیایی، پالایشگا ها، پتروشیمی، نیروگاه ها و … به عنوان مواد زاید جامد صنعتی شناخته می شوند. مواد زاید جامد تولیدی این واحدها، عموماً به دو دسته زباله های صنعتی شامل مواد دور ریز در فرآیند تولید و یا سرویس های جانبی(آب، برق و بخار) و زباله های معمولی طبقه بندی می گردد. مواد دورریز مزارع، چراگاه ها، باغ های میوه، تاکسان ها، صنایع لبنی و خوراک دام نیز در زمره مواد زاید جامد کشاورزی قرار می گیرند.
۲-۵-۲. عوامل موثر در میزان تولید زباله
میزان نرخ تولید زباله در شهرها و حتی استان ها یکسان نسیت و افزون بر این، در محله های هر شهر و در فصل های گوناگون سال، متفاوت است. در میزان تولید زباله ها عوامل زیر موثرند :
۱- موقعیت جغرافیایی محل : موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی، بر وسعت و نوع فضای سبز و نوع میزان مصرف انواع سبزی ها و میوه ها اثر می گذارد. این عوامل نیز دست کم در میزان اضافات باغبانی و مواد زاید فساد پذیر موثرند. از همین روست که میزان زباله در شهرهای شمال کشور با شهرهای نواحی کویر یکسان نیست.
۲- فصول سال : نوع مصرف مواد غذایی به فصول سال بستگی دارد. در اواخر بهار و تابستان میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می شود و در نتیجه مواد زاید بیشتری تولید می شود.
۳- بازیافت مواد و کالا : بازیافت انواع مواد موجود در زباله چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی میزان زباله را کاهش می دهد.
۴- وضعیت اقتصادی : نوع و میزان مواد مصرفی با شرایط اقتصادی خانواده ها ارتباطی مستقیم دارد. در مناطق ثروتمند شهری به دلیل تنوع و زیاده روی در مصرف، سرانه مواد زاید بیشتر از مناطق فقیرنشین است. در سطوح بین المللی میزان رشد اقتصادی بر میزان سرانه زباله هر کشور اثر می گذارد. در سطح ملی نیز میزان مواد زاید همراه با رشد اقتصادی افزایش می یابد.
۵- مسایل فرهنگی : آداب و رسوم، میزان توجه شهروندان به حفظ منابع ملی، نگرش آنها بر مسایل بهداشتی، آگاهی به امکان و لزوم بازیافت و وجود تعلیمات مذهبی مانند جلوگیری از اسراف و تبذیر و قناعت در میزان تولید زباله موثر است (سعیدنیا،۱۳۷۸ :۳۱ – ۳۲).
۲-۵-۳. خطرات بهداشتی مواد زاید جامد شهری
عدم کنترل زباله های شهری و روستایی به علت مواد آلوده کننده و فسادپذیر و نیز رطوبت و حرارت مناسب پناهگاهی برای انواع حشرات و جوندگان موذی می باشد. همواره توده های زباله از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات و سایر بیماریهای واگیردار و غیرواگیردار بوده است.
پراکندگی مواد زاید خانگی، صنعتی و تجاری و انتشار زباله های بیمارستانی از یک سو و تداوم گرما و طولانی شدن زمان برداشت زباله از معابر و اماکن عمومی از سوی دیگر از جمله از عوامل مساعد کننده برای تگثیر و رشد سریع بسیاری از باکتریها و انگلها و موجودات و جوندگان موذی می باشد. مگس با انتقال فیزیکی بسیاری از باکتری ها و انگل ها نظیر تراخم، اسهال های مهلک و عفونی و بیماری های قارچی و مسمومیت غذایی و … باعث بیمار شدن انسان می گردند. با کنترل و دفع صحیح بهداشتی زباله حدود ۹۰? از مگسها و ۶۵? از موشها را می توان تحت کنترل درآورد (عمرانی، ۱۳۷۷ : ۵۲).
۲-۵-۴. عوارض تولید و دفع زباله
یکی از مرگبارترین عوارض تولید و دفع زباله، شیرابه آن است که عامل مهمی برای آلودگی محیط زیست کلان شهرها به شمار می رود. بسیاری از ترکیبات آلی و غیرآلی در شیرابه وجود دارد که برخی از این مواد دارای سمیت بالقوه می باشند. فقدان عمومی کنترل های مهندسی در اکثر مراکز انتقال و دفن زباله موجود و این واقعیت که بسیاری از مراکز انتقال و دفن زباله در کشور از گذشته به صورت غیر مهندسی راهبری شده و هنوز هم مواد زاید خطرناک و صنعتی نیز در آن ها دفن می گردد، پتانسیل انتشار مواد سمی را افزایش می دهد : ۱-حرکت شیرابه به سمت آب های زیر زمینی، ۲-نفوذ شیرابه به رواناب و آب های سطحی و ۳-انتشار گازهای فرار به اتمسفر. در نتیجه غلظت های بالای بسیاری از ترکیبات سمی مراکز انتقال و دفن، به واسطه پتانسیل آن ها در آلوده نمودن آب می تواند تهدیدی برای سلامتی انسان باشد. خطر و تهدیدی اصلی شیرابه حاصل از مراکز دفن، نفوذ این مایع آلوده به آب های زیرزمینی، خاک و چاه های اطراف می باشد. وجود موادی چون فلزات و مواد سمی دیگر و مواد ارگانیکی با غلظت های زیاد، از عوامل آلودگی شیرابه هستند. شیرابه حاوی بسیاری از باکتری هاست. در ترکیبات شیرابه آهن، کلرور، روی، کادمیوم، سرب، کروم، سولفات بسته به سن واحد دفن متغیر می باشند(عمرانی، ۱۳۹۱ : ۳).
۲-۵-۵. ترکیبات مواد زاید جامد شهری
برای عملیات جمع آوری، نگهداری، حمل و نقل، دفع بهداشتی و بازیافت از تجزیه و تحلیل مواد تشکیل دهنده زباله استفاده می شود.
ترکیبات فیزیکی زباله : از لحاظ ترکیبات فیزیکی زباله، زباله تشکیل شده از ۱-پسماند مواد غذایی ۲-کاغذ و مقوا ۳-پلاستیک و لاستیک ۴-پارچه ۵-چرم ۶-مواد زاید باغ ۷-چوب ۸-شیشه ۹-قوطی های فلزی ۱۰-اشیای بی ارزش ساختمانی(آجر و سنگ و گچ و …) ۱۱-خاک و خاشاک ۱۲-استخوان.
ترکیبات شیمیایی زباله : ترکیبات فرمولی مواد تشکیل دهنده زباله را بررسی می کند و همانند میزان کربن، هیدروژن، اکسیژن، ازت، سلفور PH و رطوبت (عمرانی،۱۳۷۷ : ۵۲).
۲-۵-۶. روش های دفع مواد زاید جامد شهری
آخرین مرحله از مدیریت و ساماندهی مواد زاید، دفع آن است. این مرحله از نظر زیست محیطی اهمیت بسیار دارد. زیرا استفاده از روش های مناسب برای دفع زباله، از بروز مشکلات متعدد و ایجاد انواع آلودگی ها تا مدت طولانی جلوگیری می کند. مهمترین عواملی که در انتخاب روش مناسب دفع نقش دارند، عبارتند از :
۱.ترکیب زباله ۲.میزان شرایط زباله و تغییرات فصلی آن ۳.شرایط محیطی (آب و هوا، آب های زیرزمینی، وجود زمین و …) ۴.امکانات تکنولوژی موجود ۵.مخارج و امکانات اقتصادی ۶.افکار عمومی و میزان همکاری شهروندان.
تصمیم به اینکه باید با زباله چکار بکنید یک مشکل جدید نیست و مردم همیشه با زباله ها مشکل داشته اند.
۲-۶. سیر تحولات مواد زاید جامد شهری در جهان
نگاهی به تاریخچه تولید، جمع آوری و دفن زباله نشان می دهد که شاید اولین خدمات زباله در زمان امپراتوری روم بنا شده است. بدین سان که مردم زباله های خود را به خیابان ریخته و سپس گروهی زباله را با وسایل اولیه نظیر بیل جمع کرده و در گودالی که در مرکز شهر قرار داشت دفن می کردند. در تمدن هند نیز از ۶۵۰۰ سال قبل از

این نوشته در No category ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید