منابع تحقیق حقوق درباره حقوق بشر

دانلود پایان نامه

حق حیات در همه نگرشها مورد احترام هست بلکه تأکید بیشتری در حقیقت در غرب نسبت به حق آزادی و امنیت شخصی میشود ـ مورد چالش قرار گرفته است.

بطور مثال؛ آمارهای که مطرح می‌شود، مثلاً 500 نفر به بهانه گذشتن تاریخ ویزای‌شان در زندان های آمریکا بسر می‌برند، مکالمات خصوصی افراد ضبط می‌شود حتی متهمینی که با وکلای‌شان صحبت می‌کنند، مکالمات‌شان از طریق تلفن ضبط می‌شود و حقوق دیگری که در راستای نقض حقوق بشر متهمین در حال حاضر مطرح است؛ بلکه مسایلی که در افغانستان پیش آمده از نظر حقوق جمعی و از نظرحقوق اساسی مانند حق حیات، حق دسترسی به غذا، حق سرپناه، حقوق بشر دوستانه، مساىل مربوط به پناهندگی، در حقیقت مورد چالش ونقض قرار گرفته است.
در عمل دیده می‌شود آنچه که بعنوان راههای مبارزه با تروریسم، به عنوان یکی از عوامل مهم حفظ حقوق بشر مطرح بوده، خود به نقض حقوق بشر انجامیده است. حتی اگر در سطح بین المللی هم، به مسئله نگاه بکنیم، بعد از 11 سپتامبر 2001 اتفاقاتی که در فلسطین رخ داده و حتی به اذعان گزارشگری ویژه نقض حقوق بشر، در بوسنی و هرزگوین و جاهای دیگر، در مورد مسائل خاص، ما افزایش نقض حقوق بشررا می بینیم.
.. . . باید به دلایل ساختاری اتفاق تروریسم هم توجه کرد، به لحاظ اینکه در بسیاری از مواقع ما می بینیم که نقض حقوق بشر در مناطق مختلف، باعث افزایش فعالیت‌های تروریستی شده و نکته در این است که به آن میزان که در جامعه بین المللی پیرامون محکومیت تروریسم قطعنامه داریم و قطعنامه‌های مکرر در سازمان ملل متحد هست و لکن به دلایل ساختاری اتفاق تروریسم توجه کمتری شده است.
.در سیمنار که در نیویورک برگزار شده بود، در کنار کمیته سوم مجمع عمومی که معمولاً به مساىل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بشر دوستانه می‌پردازد، گزارشگر ویژه غذا این نکته را مطرح کرد که بسیاری از مناطقی که در جهان به مناطق تروریست پرور متهم می‌شوند، اینها مردمانشان از فقر غذایی مفرط رنج می برند و همین فقر غذایی مفرط روحیه انتقامجویی را شاید در بعضی از آنها گسترش بدهد و این روحیه انتقامجویی در حقیقت خودش را در شکل حملات تروریستی نشان می دهد.
لازم نیست هیچ توجیهی در این باره داشته باشیم و توجیهی برای اتفاق حملات تروریستی در سراسر جهان پیدا بکنیم. تروریسم به هر شکل و به هر نوع و با هر هدف و با هر ابزازی که باشد (تفاوتی بین اهداف وابزارش وجود ندارد) محکوم است؛ ولی برای رفع یک معضل که ریشه در عرصه بین المللی پیدا کند باید در جهت زدودن پایه‌ها و علل آن هم کوشید و به نظر می‌آید که در جهت مبارزه با تروریسم باید حول این محور؛ یعنی توجه به علل ساختاری تروریسم در سراسر جهان و توزیع عادلانه ثروت در مناطق مختلف جهان هم فکر کرد.

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

طبیعی است آنچه که بعد از 11 سپتامبر اتفاق افتاد برای جهان غرب خیلی سنگین بود؛..، ولی یک لحظه تفکر هم باید صورت بگیرد که چرا این اتفاق صورت گرفته و چرا افرادی با درجات تخصص بالا که می‌توانستند، درآمدهای سرشاری داشته باشند، عملیات انتحاری را انتخاب می‌کنند و کاری می‌کنند که هم خودشان و هم دیگر افراد را ازبین می برند؟
همانطور که عرض کردم، حملات تروریستی به هرشکل و به هر نوع، با هر هدف و با هر ابزاری محکوم است، ولی این سوال اساسی هم می‌تواند مطرح شود.
نکته دیگری که باید توجه کرد، شاید ربط دادن حقوق بشر تروریسم به ایجاد ساختارهای دموکراتیک و توسعه و رفاه باشد که در ارتباط با موضوع دوم مطرح می شود و به نظر می ‌آید که از این راه حل مستمر و پایدار و باارزش، می‌توان بعنوان بهترین راه مبارزه با تروریسم استفاده کرد این درحالی است که.قطعنامه شورای امنیت توسل به زور را به رسمیت شناخته، اصلی که جامعه بین المللی برای هنجاری شدن آن زحمت بسیاری زیادی کشید و لکن شاید بتوان از راه حل‌های پایدارتر توسعه دموکراسی، احترام به آزادی‌ها و رعایت حقوق بشر و توجه به جامعه مدنی نه در یک شکل خیالی، نه در یک شکل فقط بصورت دورنما، بلکه بعنوان عوامل مهم در مبارزه با تروریسم یاد کرد.
به هر حال حقوقی که در خود تروریسم و در مبارزه با تروریسم، مورد نقض قرار گرفته، مثل: حق حیات، حق آزادی و امنیت، حقوقی هستند که حتی در شرایط اضطراری قابل تعلیق نیستند و به طور که در تفسیر ماده 6 میثاق حقوق سیاسی و مدنی مطرح می شود؛ حتی در شرایط اضطراری نباید این کار صورت بگیرد و مهم‌ترین وظیفه دولت‌ها در حقیقت همانا دور نگهداشتن مردم از خشونت جنگ‌ها و ایجادصلح و امنیت برای زیستن افراد هست. به نظر می آید مساىلی که در حال حاضر در سطح بین المللی مطرح است،از طرفافرادی که نسبت به مساىل حقوق بشر حساسیت‌هایی دارند بسیار دنبال می‌شود و باید یا یک سیستم نظارت و کنترل، اموری که در مبارزه با تروریسم مورد توجه هست و حقوقی که مطرح شد را مورد نقض قرار می‌دهد از طریق سازمان‌های غیر دولتی و سایر موازینی که در این زمینه وجود دارد از آن حمایت شود.
از جمله این اقدامات مخالف با اصول و قواعد حقوقی رییس جمهور آمریکا به عنوان رییس دولت این کشور، تشکل محاکم و مراجع نظامی جهت رسیدگی و محاکمه افراد مظنون به دست داشتن در اقدامات تروریستی می‌باشد.
2- تشکیل دادگاه های نظامی مبارزه با تروریسم؛ نقض آشکار حقوق بشرdent by regulations which shall … apply the principles of low and the rules of evidence generally recognized in the trial of criminal cases in the united states district courts

این نوشته در پایان نامه ها و مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید