خنده در روان‌شناسی- قسمت 12

دانلود پایان نامه

باشگاه خنده را اندازه گرفتیم متوجه شدیم که این میزان در 13% پایین تر از حد طبیعی ( م / 3001) ، در 67% در حد طبیعی ( م /5001 ـ 300) و در 20% بالای حد طبیعی ( م / 5001 ) بود. اعضایی که به بیماری های ریوی نظری برونشیت، آسم برونشی و … مبتلا بودند از افزایش ظرفیت حیاتی ریه ها سود زیادی برده بودند و بیماری دیرپای 8/7% آنان بهبود یافته بود.
منافع کلی
خنده برای انسان های سالم و تندرست نیز منافع مثبت بسیاری دارد از جمله افزایش دقت و تمرکز، بهبود عملکرد در آزمون ها، افزایش توان ورزشکاران و بهبود عملکرد هنرپیشها ها و خوانندگان. گذشته از این ، خنده اعتماد به نفس را بالا می برد، روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و روش ساده برای مراقبه است. بیشینه ی اعضای باشگاه های خنده که انسان هایی سالم و تندرست اند گواهی بر بهره مندی از همه ی این منافع هستند.

پژوهش ها در هند
از آنجا که در هند از خنده به عنوان روشی درمانی استفاده می شود توجه پژوهش گران، بیشتر بر این جنبه متمرکز بوده است. از جمله می توان به پژوهش هایی که به دست شیتال آگاروال انجام گرفته اشاره کرد که موضوع آن بررسی اثار مثبت خنده درمانی از نگاه اعضای باشگاه های خنده بوده است.
معیارهای جسمانی
شاخص درصد جمعیت درصد بهبودی از نگاه اعضا
ورزشکاران 56/97 25/86
دیابت 4/13 9
فشار خون 7/31 9/26
مشکلات تنفسی 5/17 2/14
بیماری های قلبی 3/7 3/33
کیفیت خواب 3/57 8/65
نکته ی درخور توجه آن است که درصد چشمگیری از مبتلایان به بیماری های قلبی احساس می کردند پس از پیوستن به باشگاه خنده حالشان بهتر شده است، به ویژه کاهش چشمگیری را در درد سینه گزارش می دادند.
معیارهای روانی
واکنش بهتر در برابر اضطراب و احساس افسردگی 5/19%
واکنش بهتر در برابر استرس 5/69%
بهبود روابط اجتماعی 39/74%
تغییر چشمگیر در خلق و خوی و نگرش 6/79%
بررسی این داده ها نشان می دهد از نگاه آزمودنی ها آثار روانی شرکت در جلسه ی خنده درمانی در مقایسه با آثار جسمانی بیشتر بوده است. این در واکنش بهتر آنان در برابر استرس، نمود بیشتری دارد . با وجود این، چگونگی تأثیر خنده درمانی بر روند ارزیابی هر فرد از موقعیت استرس آور به شیوه ای که او را در برابر استرس تواناتر می سازد، نیازمند پژوهش های بیشتر است. همچنین ، پژوهش در مورد نوع استرس هایی که خنده درمانی تأثیر بیشتری بر آن ها می گذارد می تواند حوزه ی مطالعاتی جالبی باشد.
یکی دیگر از داده های این پژوهش بهبود روابط اجتماعی اعضای باشگاه های خنده است که از راه های گوناگون به سلامت روانی آنان می انجامد . همچنین این پژوهش نشان می دهد شرکت کنندگان در جلسه ی خنده درمانی تغییر چشمگیری را در خلق و خوی و نگرششان احساس می کنند. خودپنداری مثبت تر، احساس مشترک بسیاری از اعضای باشگاه های خنده است که در این پژوهش درصد بالا ( 26/79%) را نشان می دهد. 7/98 درصد نیز ساختار و زمان بندی جلسه ی خنده درمانی را مناسب می دانستند.
از آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت اگرچه برای بررسی آثار گوناگون خنده درمانی بر جسم و روان، پژوهش های ساختاری تری باید انجام داد، این پژوهش می تواند سنگ بنای پژوهش های بعدی در زمینه اثار مثبت خنده درمانی بر بیماران باشد.
مطالعه بالینی 516 نفر از اعضای باشگاه های خنده ی هند
مطالعه ای که دکتر سیذار تا دی خاندوالا ، رهبر باشگاه خنده ی پریادارشانی بمبئی انجام داده است نشان می دهد بیشتر اعضای باشگاه های خنده ( 7/71 درصد) را مردانی 50 تا 70 ساله ( 5/63 درصد) و خانم های خانه دار ( 2/40 درصد) و حدود 10 درصد نیز جوانان تشکیل می دهند ـ که بیانگر علاقه مندی بیشتر گروه های سنی بالا به این گونه فعالیت هاست.
بر اساس یافته های این پژوهش، با وجود نوپا بودن باشگاه های خنده ، 40 درصد از اعضا بیش از یک سال در آن عضویت داشتند. بیش از 3/98 درصد عضو دایمی هستند که بیانگر محبوبیت جلسه ی خنده درماین است. اکثریت اعضا ( 3/ 59 درصد) به یک بیماری مبتلا هستند که در این سن امری طبیعی است. نکته ی شگفت انگیز این است که چنین روش ساده ای به بهبود 83 درصد آنان منجر شده بود. 1/56 درصد بهبودی به میزان متوسط تا کامل را گزارش می کردند، 44 درصد مصرف داروها را کمتر کرده بودند و حتی یک مورد از بدتر شدن بیماری به چشم نمی خورد.
کاملا آشکار بود که اعضا از منافع کلی خنده درمانی بهره مند شده اند و پیشرفت های خوبی در سلامتی عمومی آنان به چشم می خورد. نگرش بیشتر آنان ( 6/ 82 درصد) نسبت به اعضای خانواده بهبود یافته بود که منجر به زندگی خانوادگی سالم تری شده بود. 7/71 درصد، بهبودی در روابط خود با همکاران را گزارش کردند. اعتماد به نفس 7/85 درصد آنان افزایش پیدا کرده بود و 7/66 درصد نیز افزایش دقت و تمرکز را گزارش کردند.
کمابیش همه ی اعضا ( 6/ 99 درصد) اظهار می کردند که همچنان علاقه مندند در جلسه خنده درمانی شرکت نمایند و این کار را به دیگران نیز توصیه می کنند. بسیاری از آنان به منافع دیگر چون احساس شادابی و پر انرژی بودن ( 1/31 درصد) ، نگاه کردن از دورنمای بهتر به زندگی ( 5/8 درصد) ، افزایش توان و انرژی ( 9/3 درصد) و خوش اشتهایی و بهبود گوارش ( 3 درصد) دست یافته بودند . تمام این منافع کوچک به بهبود کیفیت زندگی می انجامد.
پژوهش های خارجی
مطالعه کتاب «کالبدشکافی یک بیماری از دیدگاه یک بیمار» نوشته نورمن کازینس، روزنامه نگار آمریکایی، که در آن شرح داده بود که چگونه به کمک خنده از بیماری مرگ آفرین « خشکی مفاصل و التهاب ستون فقراتم نجات یافته بودم بسیار در انتخاب موضوع تأثیر گذار بوده است.
همچنین مطالعه پژوهش هایی که دکتر لی اس برک، استاد دانشگاه لومالیندای کالیفرنیا ، که نشان داد که چگونه خنده ی از ته دل ، میزان ترشح هورمون های استرس را در بدن کاهش می دهد و به تقویت دستگاه ایمنی کمک می کند در انتخاب موضوع تأثیر گذار بوده است.
جیمز فولر، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا سان دیهگومی باشد. وی یکی از این پژوهشگران می گوید: « شادی شخصی ما به فراسوی افرادی که به طور مستقیم با آنها در ارتباط هستیم، گسترش پیدا می کند»
فولر گفت پژوهشگران پیش از این می دانستند که رفتارهای فرد بر افراد دیگر اثر میگذارد، « اگر من لبخند بزنم، احتمال اینکه شما لبخند بزنید، افزایش مییابد. ما می دانیم که پیشخدمت هایی که لبخند می زنند، انعام بیشتری دریافت می کنند»
فولر و نیکولاس کریستاکیس استاد دانشکده پزشکی هاروارد بر 4739 نفر پیوندهای دوستی آنها را با سایر افراد در طول 20 سال از 1983 تا 2003 دنبال کردند. این دانشمندان دریافتند که شاد بودن یک شخص با بیشترین احتمال میزان های شادی را درافراد تقویت می کند که نزدیک ترین رابطه را با اودارند: همسران، بستگان، همسایه ها، و دوستان. اما اگر شخصی خوشحال باشد، افزایش احتمال خوشحالی دوستی که در فاصله یک مایلی او زندگی می کند، 25 درصد افزایش پیدا می کند.
این اثر « آبشاری» ، آنچنان که پژوهشگران آن را می نامند، ادامه پیدا می کند: برای دوست یک دوست 10 درصد احتمال بالاتر خوشحال بودن وجود دارد و برای دوست این دوست بخت خوشحال بودن 6/5 درصد بالا می رود. به عبارت دیگر، شادی یک شخص می تواند از سه درجه فاصله گسترش یابد. آنهایی که در مرکز چنین دوایری هستند، ممکن است افرادی باشند که به قول فولر« شما هرگز ملاقات نکرده اید. اما خلق و خوی آنها اثر عمیقی بر روی خلق و خوی خود شما دارد.»
روزمره بلیزنگر، استاد نمو انسانی در ویر جینیاتک، می گوید : « افرادی که تعداد بسیاری از افراد شاد آنها را احاطه می کنند، نسبت به افرادی که بوسیله افراد ناشاد احاطه می شوند، با احتمال بیشتری در آینده شاد خواهند بود.»
پیشینه خنده به آغاز پیدایش انسان باز می گردد و قرن هاست که انسان به منافع آن پی برده است. همه از مدت ها پیش می دانستند خندیدن برای سلامتی مفید است و در انسان آرامش ایجاد می کند اما منافع خنده از نظر علمی به تازگی اثبات شده است. در این بخش ، یافته های علمی و پزشکی منافع خنده درمانی بر اساس پژوهش هایی که در کشورهای مختلف انجام گرفته و اطلاعات بالینی ای که از باشگاه های خنده هنده جمع آوری شده است تجزیه و تحلیل خواهد شد.
پژوهش های داخلی:
پژوهشی با عنوان بررسی تاثیر موسیقی درمانی و خنده درمانی بر کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی در زنان توسط رقیه عمرانی در سال 1389 انجام شده ، این مطالعه یک پژوهش نیمه آزمایشی پیش آمزون پس آزمون با گروه کنترل است که ابتدا از بین 325 زن که برای عمل جراحی مراجعه کرده بودند، 130 نفر که شرایط شرکت در تحقیق داشتن انتخاب شدند . با استفاده از آزمون اضطراب کتل از این بین 45 نفر که نمره تراز شده اضطراب آنها بالاتر از 5 بود به عنوان مضطرب انتخاب شدند و به طور تصادفی در سه گروه موسیقی درمانی، خنده درمانی و گروه کنترل جایگزین شدند. برای گروه موسیقی و خنده در طی 3 روز قبل از عمل، موسیقی کلاسیک و فیلم کمدی پخش شد و مجددا روز عمل ، پس آزمون اضطراب کتل اجرا شد. یافته ها: بین میانگین اضطراب قبل و بعد از مداخله در گروه موسیقی با تفاوت معنی داری وجود داشت ولی بین میانگین های اضطراب گروه خنده و گروه کنترل تفاوت معنی داری وجود نداشت.
پژوهشی با عنوان اثربخشی خنده درمانی کاتاریا، بر افزایش میزان سلامت عمومی سالمندان مرد ساکن آسایشگاه سالمندان شهید هاشمی نژاد شهرستان ری توسط علی بهزادی در سال 1389 انجام شد. روی این پژوهش نیمه آزمایشی و طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه گواه می باشد. نمونه این پژوهش را 30 نفر از مردان سالمندان بالای 60 سال ساکن در آسایشگاه شهید هاشمی نژاد که با روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب و در دو گروه آزمایش و گواه جاگزین شده بودند، تشکیل می دادند. نتایج تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که روش خنده درمانی کاتاریا به طور معنی داری بر افزایش سلامت عمومی، بهبود علائم جسمانی، کاهش اضطراب و اختلال خواب، افزایش کارکرد اجتماعی و کاهش افسردگی موثر بوده است.
پژوهشی با عنوان اثربخشی خنده درمانی کاتاری به شیوه گروهی بر افزایش سازگاری اجتماعی دختران سال سوم راهنمایی شهر تهران در سال تحصیلی 89 توسط کوکب محمدخانی انجام شده است.بر اساس نتایج جداول و نمودار ها، شاخص های میانگین و انحراف استاندارد پیش آزمون و پس آزمون گروه خنده درمانی در نمرات پس آزمون سازگاری اجتماعی نسبت به پیش آزمون کاهش محسوسی را نشان می دهد و بدین ترتیب فرض صفر تایید شد.
نتیجه گیری
با توجه به آنچه گفته شد می توان چنین نتیجه گیری کرد که خنده در ابعاد جسمانی ، روانی ، اجتماعی و کلی منافع بی شماری دارد که می توان کیفیت زندگی را به گونه ای چشمگیری بهبود بخشد. خنده می تواند در تسکین بیماری های جزیی و برخی بیماری های جدی مؤثر باشد. خنده دشمن استرس است و به رفع اضطراب و تنش که عوامل زمینه ساز بیماری ها گوناگون هستند کمک می کند.

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.